Karaiby – najpiękniejsze miejsce na planecie

Historia najpiękniejszego miejsca na planecie

Jednym z najbardziej wpływających na wyobraźnię podróżników rejonów świata są bez wątpienia Karaiby.

Liczące łącznie niewiele więcej ludności niż Polska skupisko wysp pomiędzy Amerykami stanowi od momentu odkrycia przez Krzysztofa Kolumba wyjątkowo egzotyczny fragment Ziemi. Przez długie wieki to kolonialne imperia jak Hiszpania i Wielka Brytania czy Francja dzieliły między siebie najważniejsze karaibskie wyspy. Na Kubie czy Jamajce po dziś dzień widać, jak wielkie piętno odcisnęli kolonizatorzy ze swoją kulturą i językiem oraz administracją na wyspiarskich terenach.

Dzisiaj większość z tych krajów to całkowicie niepodległe narody, które samostanowią o sobie, ale też skutecznie wykorzystują swoją historię i niesamowite położenie, oferując ciekawskim turystom możliwość niesamowitego obcowania z tą jednocześnie europejską i tak egzotycznie obcą społecznością. Od kiedy zaś całkowicie dostępne i stosunkowo niedrogie stało się podróżowanie samolotem, Karaiby stały się turystycznym hitem i zrealizowanie swoich marzeń o wypoczynku w tropikach na jednej z karaibskich wysp jest w zasięgu ręki. Wystarczy zdecydować się na jedną z wielu równie kuszących i wyjątkowych propozycji.

Historia i klimat Kuby

Mało jest państw o równie krótkiej i jednocześnie burzliwej historii jak Kuba. I jednocześnie historii, która obecna jest na wszystkich uliczkach kubańskich miasteczek. Spacerując po ulicach każdej miejscowości spotkać można przede wszystkim niesamowite samochody i pojazdy mechaniczne służące nadal do podstawowych gospodarczych prac. Zabytkowe pojazdy w tym suchym klimacie zakonserwowane są perfekcyjnie i pomimo dekad nadal wyglądają zjawiskowo i służą swoim właścicielom.

Kuba

żródło: freeimages.com

Bez wątpienia pierwszym kierunkiem turysty powinna być stolica Hawana, w której znaleźć można liczne muzea nawiązujące do bujnej kubańskiej historii – zwłaszcza tej związanej z wciąż żywą w społeczeństwie Rewolucją Kubańską. Wszystkie istotne kierunki podróży i środki transportu działają właśnie z Hawany, tam też najłatwiej o przewodnika. Będąc w Hawanie warto przejść słynną promenadę Malecon oraz dwa zamki z szesnastego wieku.

Inne ważne miasto to kluczowy dla Kuby port morski oraz jednocześnie główny ośrodek kulturalno-naukowy, głównie dzięki prężnie działającemu uniwersytetowi – Santiago de Cuba. Warto pamiętać, że to właśnie na Kubie znajduje się słynne na cały świat amerykańskie więzienie Guantanamo, które dla turystów jest jednak mało dostępne.

Najbarwniejsza wyspa świata

Nieznacznie na południe od gorącej Kuby znajduje się niemniej gorąca Jamajka. Wyspa szczególna głównie ze względu na swoje znacznie na kulturalnej i religijnej mapie świata. Rastafarianizm, chociaż opiera się na ideologii afrykańskiej i zwłaszcza etiopskiej historii, to jednak dopiero na Jamajce zyskał rozgłos i przedostał się do masowej świadomości – głównie za sprawą reggae i pochodnych gatunków muzycznych. Kultura roots reggae przelewa się po dziś dzień przez niemal wszystkie ulice Kingston – barwnej jamajskiej stolicy, gdzie nadal nagrywają wszyscy najważniejsi muzycy świata.

Jamajka

żródło: freeimages.com

Dzięki temu, że Jamajka przez większość swojej historii była brytyjską kolonią, można dzisiaj śmiało porozumieć się tam przy pomocy języka angielskiego. Główne atrakcje Jamajki znajdują się jednak poza miastem – jest to niesamowity klimat oraz roślinność. Liczne parki przyrody i rezerwaty natury pozwalają zetknąć się z tysiącami odmian paproci oraz konopi, które rosną tylko i wyłącznie na tej wyspie. Wiele gatunków zwierząt obserwować można gołym okiem a tropikalny klimat utrzymuje temperatury powyżej dwudziestu stopni przez dwanaście miesięcy w roku.

Jamajka

źródło: freeimages.com

Tysiące różnych możliwości

Karaiby uważane są za wyjątkowo barwne i różnorodne. Tak jest w rzeczywistości, czego dowodem mogą być Portoryko oraz Dominikana. Pierwsza wyspa, chociaż traktowana po macoszemu przez USA, dla turystów wciąż ma niewiele, będąc raczej ciekawym miejscem pod względem przemysłu, farmakologii, innowacji gospodarczych. Dominikana z kolei postawiła przez lata na rozwój infrastruktury dla turystów i dzisiaj w Punta Cana i Puerto Plata spotkać można tysiące międzynarodowych turystów w drogich hotelach międzynarodowych sieci i bardzo luksusowych oraz nowoczesnych klubach. Wszystko to w otoczeniu społeczeństwa, które wciąż mocno wierzy w voodoo i animizm.

Dominikana

żródło: freeimages.com

Polecane oferty:


Warning: include(wp-ads/reklama.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /home/elexi/domains/excaliburtours.pl/public_html/wp-content/themes/TravelWP/post-single.php on line 30

Warning: include(wp-ads/reklama.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /home/elexi/domains/excaliburtours.pl/public_html/wp-content/themes/TravelWP/post-single.php on line 30

Warning: include(wp-ads/reklama.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /home/elexi/domains/excaliburtours.pl/public_html/wp-content/themes/TravelWP/post-single.php on line 30

Warning: include() [function.include]: Failed opening 'wp-ads/reklama.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/php52/lib/php') in /home/elexi/domains/excaliburtours.pl/public_html/wp-content/themes/TravelWP/post-single.php on line 30
%d bloggers like this: