Wyspy Zielonego Przylądka – Republika Wysp

Ciepłe wyspy ulubionym celem

W świecie turystyki ogromną część ruchu generują turyści, którzy mają akurat urlop i zamierzają go spędzić poza granicami swojego kraju.

Moda na podróże wśród zamożnych ludzi istniała od niepamiętnych czasów, ale dopiero powojenny rozkwit gospodarczy i rozwój lotnictwa cywilnego w XX wieku przyczyniły się do otwarcia usług turystycznych na wszystkich zainteresowanych. Podróżowanie stało się łatwo dostępne i naturalnie najchętniej wybieranym kierunkiem stały się egzotyczne i ciepłe miejsca. Afryka ze swoimi kurortami i czystymi plażami zaczęła kusić inwestorów oraz turystów a w raz z dodatkowymi pieniędzmi pojawiały się coraz to nowocześniejsze hotele, atrakcje. Wysoka średnia temperatur, doskonałe warunki do pływania czy nurkowania i brak częstych opadów – oto powody, dla których ludzie tak chętnie po dziś dzień wybierają się na urlop samolotem do ciepłych krajów. A uzupełnieniem fantazji o idealnym wypoczynku jest sytuacja, w której możemy znaleźć się na wyspie.

Wyspy Zielonego Przylądka

Wyspy Zielonego Przylądka, źródło: freeimages.com

Republika Wysp na Oceanie

W Europie i jej najbliższych okolicach niewiele jest wysp, które mogą pochwalić się doskonałymi warunkami klimatycznymi i atrakcjami turystycznymi. Kreta, Malta czy Cypr, to miejsca przez Europejczyków już całkowicie poznane i zwiedzone. Dlatego w ostatnich latach systematycznie rośnie zainteresowanie innymi wyspami, położonymi w niedużej odległości od Europy – mowa o Wyspach Zielonego Przylądka. Łącznie jest to archipelag pochodzenia wulkanicznego, w skład którego wchodzi dziesięć dużych i około pięciu mniejszych wysp. Fakt, że jest to Archipelag sprawia, że niektóre skaliste fragmenty odsłaniane są tylko okresowo, przy niższym poziomie wód. Geograficznie położone są one sześćset kilometrów od zachodniego wybrzeża Afryki, w środkowej części Oceanu Atlantyckiego. Ze względu na pochodzenie wulkaniczne, nie są to tak zielone wyspy, jak wskazuje ich nazwa. W rzeczywistości krajobraz Wysp Zielonego przylądka zdominowany jest przez skaliste formy i pył – to pochodne wulkanicznej magmy.

Wyspy odkryte zostały przez kolonizatorów z Portugalii w połowie XV wieku i dość szybko zostały zamieszkane przez Portugalczyków. Pierwszą wyspą, na której zaczęto budować domy i tworzyć własną administrację oraz kulturę, było Santiago. Po dziś dzień jest to najważniejsza i najbardziej zaludniona wyspa całego Archipelagu. Od momentu otrzymania niepodległości przez Wyspy, w latach siedemdziesiątych, liczebność ta uległa podwojeniu. Zanim jednak portugalscy kolonizatorzy przestaną rościć sobie prawo do całego Archipelagu, stworzyli tam cały system oparty na niewolnictwie. Poddanych do pracy pozyskiwano w pierwszych dekadach funkcjonowania Wysp z Senegalu. Z tego względu dzisiaj na Wyspach wciąż dominującą większość stanowią potomkowie Portugalczyków lub Senegalczyków. Religijnie i kulturowo cała społeczność jest jednak bardzo skonsolidowana i nie czuć najmniejszych napięć pomiędzy mniejszościami etnicznymi, w architekturze, kuchni i kulturze dominuje kolaż portugalskich i afrykańskich klimatów.

Wyspy Zielonego Przylądka

Wyspy Zielonego Przylądka, źródło: freeimages.com

Główne atrakcje Wysp

Główne przesłanki za wyjazdem na Wyspy Zielonego Przylądka to bez wątpienia bardzo dobra pogoda. Znajdująca się w strefie suchego zwrotnikowego klimatu Republika Zielonego Przylądka ma bardzo niskie roczne sumy opadów a najniższa temperatura średnia w roku nie spada poniżej 22 stopni. Najcieplejszy okres w roku przypada tam zaś na październik oraz listopad, a więc w okresie, kiedy wszystkie inne popularne wśród Europejczyków kurorty przestają kusić takim słońcem. Ze względu na wyżynny charakter wysp, na każdej doskonale sprawdza się trekking. Szlaki górskie pozwalają na zapoznanie się z niezbyt bogatą, ze względu na uwarunkowania wulkanicznego podłoża, faunę.

Składają się na nią przede wszystkim jaszczurki, których na Wyspach nie brakuje, także gatunków chronionych. Bardzo częstym i cieszącym fotografów widokiem są różowe flamingi i inne ptaki morskie, masowo przebywające na nabrzeżach. W wielu miejscach napotkać można na imponujących rozmiarów tereny lęgowe żółwi morskich. Uwiecznienie takiej liczby zwierząt w jednym miejscu własnym aparatem czy kamerą bez wątpienia daje ogromną satysfakcję. Dzięki człowiekowi z Kontynentu na Archipelag przywiezione zostały także dzikie kozy oraz małpy afrykańskie, które z powodzeniem spotkać można tam do dziś.

Wyspy zielonego przylądka

Wyspy Zielonego Przylądka, źródło: freeimages.com

Na wyspy naturalnie dostać można statkiem, ale większość osób wybiera drogę lotniczą. Najbardziej adekwatnym kierunkiem lotu dla osób, które po raz pierwszy wybierają się w to miejsce, jest Praia. To stolica całej Republiki i jednocześnie największe miasto. Znajduje się w nim międzynarodowy port lotniczy Francisco Mendes. Stolica położona jest na wyspie Santiago – tej samej, którą skolonizowali prawie sześćset lat temu Portugalczycy. Sama stolica to wielki port rybacki i handlowy oraz administracyjny i z liczbą ponad stu tysięcy mieszkańców stanowi o jednej czwartej siły ekonomicznej całej Republiki. Oprócz przysmaków rybnych, które trzeba spróbować będąc na miejscu, warte zobaczenia jest także muzeum, które zostało założone przez kolonizatorów kilkadziesiąt lat po ich przybyciu na wyspę. Santiago to miejsce coraz chętniej wybierane przez turystów, którzy cenią sobie nie tylko wypoczynek i dobre warunki atmosferyczne. Wyspy Zielonego Przylądka, a zwłaszcza Maio czy Fogo, zyskały szczególne miejsce w sercach surferów i innych miłośników sportów wodnych, gdyż wody dookoła Archipelagu tworzą doskonałe warunki tak do rekreacyjnego jak wyczynowego uprawiania sportu.

Polecane oferty:


Warning: include(wp-ads/reklama.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /home/elexi/domains/excaliburtours.pl/public_html/wp-content/themes/TravelWP/post-single.php on line 30

Warning: include(wp-ads/reklama.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /home/elexi/domains/excaliburtours.pl/public_html/wp-content/themes/TravelWP/post-single.php on line 30

Warning: include(wp-ads/reklama.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /home/elexi/domains/excaliburtours.pl/public_html/wp-content/themes/TravelWP/post-single.php on line 30

Warning: include() [function.include]: Failed opening 'wp-ads/reklama.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/php52/lib/php') in /home/elexi/domains/excaliburtours.pl/public_html/wp-content/themes/TravelWP/post-single.php on line 30
%d bloggers like this: